Gürültü Ses Yalıtımı

Gürültü Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı

Gürültü Ses Yalıtımı

Gürültü Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı, ev, iş yeri, okul vb yerleri insan üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek seslerden izole ederek gürültülerin zararlı etkilerinden insanları korumaktır.  Ses yalıtımı daha çok ses kayıt stüdyolarında, konser ve sinema salonlarında gerekli görülmektedir.

Bilindiği gibi gürültü, yüksek ve farklı düzeyde ses frekans bileşenlerine sahip olan ve günün saatlerine göre değişiklik gösteren zararlı ve rahatsızlık verici sesler topluluğudur. Burada tahmin edeceğiniz üzere ses yalıtımı da bu insan üzerinde zararlı etkileri minimum düzeye indirmeyi amaçlar.

Gürültü daha çok kentleşmenin ileri olduğu bölgelerde, insanlar ve tüm diğer canlıların sağlığına zarar vermekte ve yaşam kalitesini, rahatlığını bozmaktadır. Şehirlerdeki havalimanlarının, fabrika vb yerlerin yakınında yaşayan insanlar şiddetli gürültüye maruz kalmaktadır. İlave olarak dışarıdan maruz kalınan rahatsız edici trafik sesi, satıcıların sesi, yüksek volümde müzik sesleri, aynı ya da yakın yerleşimdeki komşuların yarattığı her biri farklı dozda sesler, rahatsız edici ve zararlı gürültülerdir.

Gürültülü ortamlarda devamlılığının sağlanması gerekli olan, tüm ses kirliliğinden izole edilmesi gerekli yerler vardır. Bunlardan en bilindik olanlarından ilki hastanedir. Sağlıklı insanları dahi rahatsız eden ve sağlığını kötü yönde etkileyen gürültüler hastanelerdeki hastaların sessiz ve huzurlu ortamlarını bozum iyileşme sürecini hem biyolojik olarak hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Tabi ki de sadece hastane değil okullar, radyo istasyonları gibi yayın merkezleri ve tabi ki merkezi yerlerdeki yaşam alanları, iş yerleri ve kurumların da şiddetli gürültülerden izole edilmesi gerekmektedir.

Günümüz dünyasında özellikle kentleşmenin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanların anlayacağı üzere, ses yalıtımının bu şehir yaşamında ses yalıtımı yapılması hayatımıza kazanç ve yarar sağlamaktadır. Gelişen teknolojiye koşut (muvazi,paralel) olarak yapı malzemelerinin hafiflemesinden ötürü gürültü pronlemleri oluşmaktadır. Bu yüzden yapı elemanlarının ses ışınlarına karşı tepkileri gözlenip kavranmalıdır.  Aksi durumda karşılaşılacak olan sorun ve masraflar bu şekilde önlenebilmektedir. Yapı elemanları aracılığı ile iletilen ses miktarını minimuma düşürmek (azaltmak) maksadıyla alınmış olan bu önlemlere ses yalıtımı denmektedir.

Mekanları, akustik düzenleme ile gürültülerden koruyabileceğimiz gibi, bunun bir diğer ve en etkili çözümü ise  gürültü ses yalıtımıdır. Kapalı yerlerdeki sesin yansımasının süresi düzenlenerek gürültünün etrafa zararı engellenebilir ki buna akustik düzenleme denir. Bir diğer yöntem olarak  gürültü ses yalıtımı, ses yalıtımında kullanılan malzemeler ile yüksek sesin neden olduğu şiddetli gürültüyü yani ses düzeyini azaltmak için yapılır. Yapılan bu ses yalıtım işlemi, gürültünün insanlar üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri önlemektedir.

Gürültüden Niçin Korunmalıyız?

İnsanlarda gerek psikolojik gerekse fizyolojik olarak pek çok hasar bırakabilen gürültü, tüm canlılar üzerindeki başlıca stres nedeni olmakla birlikte pek çok hastalıklara da mahal vermektedir. Özellikle şehir insanlarının günlük rutin işlerini bile olumsuz yönde etkileyen gürültünün aslında hafife alınmayacak sorunlara yol açtığı artık insanlar tarafından farkedilmiş ve ses yalıtımı ile önüne geçilmeye başlanmıştır.

Gürültü tüm canlılar olmak üzere insanlarda, uykusuzluk, stres, baş ağrısı, iş verimlerinin düşmesi, hayat kalitesinin düşmesi, salgı bozukluğu, dolaşım sistemi bozukluğu, vücut salgılarında pek çok anormallik, erken doğum, düşük ve kalıcı işitme kaybına dek pek çok sosyal ve de sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü gürültülerden korunmak sağlıklı yaşamanın ana nedeni olup göz ardı edilmeyerek önüne geçmek gerekliliktir.

 

Ses Yalıtımı Neden Yapılmalı? Yapılmadı Takdirde Karşılaşılabilecek Sorunlar ve Hastalıklar Nelerdir?

İnsan her ne kadar zamanla gürültüye alışmış ve onun birlikte yaşamını sürdürmüşse de zararları artık göz ardı edilemeyecek kadar artmaktadır. Bu da insanları gürültü önüne geçme çalışmalarına sevk etmektedir. Gürültünün insan üzerindeki en büyük zararı ise tabi ki işitme kaybı olup dolayısıyla sağlığına kast etmesidir. Bu yüzden günümüz insanının sağlık ve refahı için artık  gürültü ses yalıtımı şarttır, gereklidir. Sadece bireysel değil toplumsal sorunların önüne geçmek ve ülkeyi refaha götürmenin de önündeki engellerden biri olabilir gürültü.  Uzun süre şiddetli gürültüye maruz kalmış olan insanlarda  kalıcı sağırlık oluşabilmekte bu da söz gelimi fabrika çalışanlarının verimini düşürmektedir. Dikkat eksikliği, sağırlık gibi gürültünün yol açtığı sağlık sorunları da iş kazalarını meydana getirmektedir. Günümüzde insan sağlığını tehdit eden gürültünün önüne gürültü ses yalıtımı ile geçek mümkündür.

Peki Ses Yalıtımı Nerelerde ve Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımı, genel olarak gürültüden korunması gereken yerlerde : Okullar, hastaneler, yurtlar, oteller, iş yerleridir. Ayrıca Yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerler ve buna ilaveten jeneratör, hidrofor, kaloriferlerin kullanıldığı yerler de ses yalıtımı yapılmalıdır. Tiyatro, sinema salonları, ses kayıt stüdyoları gibi yerlerde de kullanıma bağlı olarak  gürültü ses yalıtımı gereklidir.
Günümüzde artık yapı planlamalarında ses yalıtımı dikkate alınmakla birlikte yapı elemanları (duvar, döşeme, tavan, cam)  içerisinden de ses yalıtımı yüksek olanlar tercih edilmelidir.

 

Ses Yalıtımının Ülkelere Katkısı Nelerdir?

Gürültü nedeninin bile tam manasıyla tespit edilememiş sağlık problemlerine yol açmaktadır. Günümüzde gürültünün yol açtığı çevre kirliliği de artık önüne geçilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bir ülkenin gereksinimlerinden olan sağlıklı, huzurlu , temiz bir çevrede dikkat ve iş yeteneği yüksek bireylere sahip olmak şiddetli gürültülerin önüne geçme maksadıyla ses yalıtımı yapılarak mümkündür. Ses yalıtımı hizmetimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz..

Bu gönderiyi paylaş


%d blogcu bunu beğendi: